دوران کودکی در ویرانه‌های جنگ:

پیامدهای انسانی جنگ‌افروزی در شهر برای کودکان

گزارش کمیته بین‌المللی صلیب سرخ درباره «دوران کودکی در ویرانه‌­های جنگ: پیامدهای انسانی جنگ شهری برای کودکان.»

مین‌­های زمینی، حملات هوایی، تک تیراندازها – زندگی و آینده کودکان در شهرهای سراسر جهان به طرز بازگشت­‌ناپذیری با جنگ شهری تغییر می‌کند.

جنگ شهری شمار حیرت آوری از کشته­‌شدگان و زخمیان را در میان غیرنظامیان به همراه می‌­آورد. خانواده­‌ها را مختل می‌­سازد، خانه­‌ها را ویران می­‌کند و همگان را آواره می‌­سازد. دسترسی به مراقبت­‌های بهداشتی، آموزش، برق، آب و سرویس بهداشتی را قطع می­‌کند. تأثیرات فوری و بلندمدت جنگ شهری بر سلامت، ایمنی و رشد کودکان بر کسی پوشیده نیست. متأسفانه، چنین پیامدهایی برای کودکان به عنوان یک گروه متمایز در جامعه به ندرت ارزیابی شده­‌است.

این مطالعه­ توسط کمیته بین­‌المللی صلیب سرخ اولین در نوع خود است که به طور خاص به تجربه کودکان از جنگ شهری اختصاص یافته است. بر خطرات خاصی که کودکان در طول جنگ در شهرها با آنها روبرو می­‌شوند اشاره دارد و بر تجربه منحصر به فرد هر کودک که به عواملی مانند سن، بلوغ، جنسیت یا ناتوانی بستگی دارد تأکید می­‌کند.

مشخصاً، این گزارش برای طرف‌های مخاصمه، مقامات مربوطه و کسانی که برای پیشگیری و کاهش آسیب به کودکان و پاسخ‌­دهی به تأثیر جنگ شهری بر آنها واکنش بشردوستانه ارائه می­‌کنند، توصیه‌های ملموسی را ارائه می‌کند.

از جمله این توصیه‌­ها آن است که که کشورها باید چارچوب‌­های حقوقی قوی برای حمایت از کودکان در مخاصمات مسلحانه ایجاد کنند. کنشگران مسلح باید حفاظت از کودکان را در طول جنگ شهری در دکترین، برنامه‌­ریزی، آموزش و هدایت عملیات خود بگنجانند. و کنشگران بشردوست نیز باید درک کامل­تری از خطراتی که کودکان در طول جنگ شهری با آن روبرو هستند ایجاد کنند، تا از این‌­رو اثربخشی واکنش خود را افزایش دهند.

بعلاوه، این گزارش توصیه­‌هایی را برای تمامی‌کنشگران در رابطه با داده‌­ها، اعتبارات، و تصاویر رسانه‌­ای از کودکان آسیب دیده از جنگ شهری ارائه می‌­دهد. کمیته بین‌المللی صلیب سرخ این گزارش را به عنوان بخشی از گفتگوی پنل جنگ در شهرها در کنفرانس حمایت از کودکان در مخاصمات مسلحانه در اسلو، نروژ در تاریخ 15 و 16 خرداد 1402 ارائه خواهد کرد.

امیدواریم که با تمرکز ویژه بر کودکان، توصیه‌های عنوان شده در این گزارش، به پیشگیری، کاهش و پاسخگویی به آسیب‌هایی که کودکان در حین و پس از جنگ شهری تجربه می‌کنند کمک کند.

گزارش به زبان انگلیسی را از اینجا دانلود کنید

مشاهده ۲۱۷
/
۱۴۰۲/۰۵/۰۴- ۱۵:۳۰
/
0
تعداد بازدید:217 چهارشنبه 4 مرداد 1402 - 15:30
متن دیدگاه
نظرات کاربران
تاکنون نظری ثبت نشده است
لینک کوتاه